اخبار - آرشیو

بهینه سازی عوامل موثر بر فرایند فسفاته کاری سازه های فلزی به کار رفته در صنایع مبلمان و دکوراسیون

محققان پژوهشگاه رنگ برای نخستین بار موفق به بهینه سازی عوامل موثر بر فرایند فسفاته کاری سازه های فلزی به کار رفته در صنایع مبلمان و دکوراسیون شدند. این پروژه در قالب طرح صنعتی توسط اعضای هیات علمی پژوهشگاه رنگ به عنوان مجری به انجام رسید.

ادامه مطلب

اندازه‌گیری قند خون از طریق بزاق و تشخیص دیابت

دکتر فرنوش فریدبد، دانشیار پردیس علوم دانشگاه تهران، اندازه‌گیری قند خون از طریق بزاق را از دستاوردهای شیمی تجزیه دانشگاه تهران با همکاری و مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تهران دانست و گفت: «به‌دنبال پیدا کردن روشی غیر تهاجمی برای اندازه‌گیری قند خون در بیماران سالم و دیابتی، این پروژه از سال ۲۰۱۱ به طور جدی آغاز شد و برای رسیدن به این موفقیت مراحل مختلفی اعم از تست‌های آزمایشگاهی و کلینیکی مختلف انجام شده است.

ادامه مطلب
مشارکت گسترده دانشگاه‌های کشور در پایش آلایندگی‌های زیست‌محیطی صنایع بزرگ

مشارکت گسترده دانشگاه‌های کشور در پایش آلایندگی‌های زیست‌محیطی صنایع بزرگ

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر مشارکت گسترده دانشگاه‌های کشور در پایش آلایندگی‌های زیست محیطی گفت: با توجه به ضرورت کاهش و رفع آلایندگی‌های زیست محیطی در صنعت، اقدامات مهمی برای بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت علمی و فناورانه کشور انجام شده است که دانشگاه‌های کشور در آن مشارکت چشمگیری داشته‌اند.

ادامه مطلب
دستاوردهای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی رونمایی شد

دستاوردهای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی رونمایی شد

مراسم رونمایی از دستاوردهای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و سایر استادان و پژوهشگران به صورت حضوری و مجازی برگزار شد و از «مرکز پژوهشی اسناد فرهنگی آسیا»، افتتاح شد و همچنین گروه پژوهشی «مطالعات قرآنی» به «مرکز پژوهشی مطالعات علوم قرآنی» ارتقا یافت.

ادامه مطلب