مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم مطرح کرد:

اهمیت جایگاه مراکز پژوهشی غیردولتی در انجام پژوهش های مورد نیاز جامعه

۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۵ کد : ۶۴۵۲۳ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۱۸۸
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از مرکز تحقیقات بتن (متب) بر اهمیت جایگاه مراکز پژوهشی غیردولتی در انجام پژوهشهای مورد نیاز جامعه تأکید کرد.
اهمیت جایگاه مراکز پژوهشی غیردولتی در انجام پژوهش های مورد نیاز جامعه

 

دکتر شریفی اظهار داشت: استفاده از ظرفیتهای وسیع مردمی و بخش خصوصی در مسیر تحقیقات علمی برای ارتقای سطح علمی کشور و کمک به توانمندسازی و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی برای ارتقای سطح پژوهش در کشور و اشتغال نیروهای تحصیلکرده در بخش غیردولتی و توانمندسازی آنها در تولید علم و فناوری از مهمترین اهداف میباشد.
به گفته وی، در پژوهشهای کاربردی لازم است تحولی در تفکر مدیریتی درجهت توجه بیشتر به رفع نیازهای جامعه و همچنین کمک به پویایی دانشگاه و صنعت از جمله در حوزه صنعت ساخت و ساز بتنی با چشم انداز توسعه پایدار ایجاد شود.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: نهاد دانشگاه، مراکز تحقیقاتی و واحدهای صنعتی با همکاری یکدیگر بصورت مکمل فعالیت های پژوهشی کاربردی و توسعه ای مورد نیاز کشور را هدایت کنند، تا ارتباط و اعتماد بین این بخش ها بهبود یابد، زیرا بی اعتمادی موجب عدم اثربخشی فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی می گردد و محققین بسیاری از روند و جریان پژوهشی دور مانده و نهایتاً باعث رکود و جلوگیری از نوآوری ها و فناوری می‌شود.
دکتر شریفی ضمن توجه و تمرکز به مراکز پژوهشی بخش خصوصی و غیر دولتی اظهار داشت: برای پشتیبانی و حمایت از مراکزپژوهشی بخش خصوصی اقدام به راه اندازی اتحادیه مراکز بخش خصوصی و غیر دولتی شد و این اتحادیه تا کنون با بازدیدهای متعدد از این مراکز به نیازهای اساسی آنها پرداخته و از فعالیت های این مراکز حمایت به عمل آورده است.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: مراکز پژوهشی بخش خصوصی با فعالیت های خود می توانند با پیشبرد تحقیقات کاربردی، پاسخگوی نیازهای صنایع مختلف کشور باشند و از حمایت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بهره مند شوند.
در این بازدید مهندس مصطفی احمدوند رئیس مرکز تحقیقات بتن ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این مرکز گفت: با تلاش و همدلی جمع کثیری از پژوهشگران، استادان، فرهیختگان، دانشجویان، صنعتگران، نوآوران و پیشکسوتان در حوزه صنعت بتن و ساخت و ساز بتنی با نگاهی متفاوت و اساسی به ارزش های فرهنگی کشور و در راستای رفع نیاز جامعه و پاسخگویی بخش صنعت بتن دستاوردهای زیادی حاصل شده است. همچنین در سطح جهانی نیز توفیقات خوبی در این حوزه به دست آمده است.


( ۱ )

نظر شما :