مشاور معاون پژوهش و فناوری و رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تشریح کرد؛

اقدامات محوری حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم (مرداد ۱۳۹۹ الی مرداد ۱۴۰۰)

۰۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۵ کد : ۶۳۴۷۷ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۴۰۵
دکتر رضا نقی زاده مشاور معاون پژوهش و فناوری ورئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تشریح خلاصه ای از اقدامات محوری حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم در بازه زمانی مرداد ۱۳۹۹ الی مرداد ۱۴۰۰ پرداخت.
اقدامات محوری حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم (مرداد ۱۳۹۹ الی مرداد ۱۴۰۰)

 

 

دکتر نقی زاده درخصوص برنامه ریزی و سیاستگذاری راهبردی و ارزیابی عملکرد پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف، اظهار داشت: یکی از اقدامات محوری در این زمینه تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف (سال ۱۴۰۰) می‌باشد که این برنامه مشتمل بر ۹ سیاست کلان و ۳۷ سیاست اجرایی از شروع سال ۱۴۰۰ در معاونت پژوهش و فناوری در حال اجرا می باشد و نظارت بر حسن انجام آن بر عهده حوزه پژوهش و فناوری است.
وی افزود: تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی حوزه پژوهش و فناوری وزارت (۱۳۹۹-۱۴۰۰) دیگر اقدام این معاونت است که این برنامه در قالب ۵ طرح راهبردی و ۱۵ برنامه عملیاتی در حوزه پژوهش و فناوری از مرداد ماه سال ۱۳۹۹ به طور عملیاتی در حال اجرا است.
مشاور معاون پژوهش و فناوری درخصوص تعداد ماموریت های واگذار شده به مراکز پژوهشی و فناوری و انجمن های علمی تصریح کرد :۱۷ ماموریت به مراکز پژوهشی و فناوری و انجمن های علمی واگذار شده است که شامل: ۵ ماموریت به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ۱ ماموریت به موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، ۱ ماموریت به ایرانداک، ۵ ماموریت به انجمن های علمی علوم پایه و ۵ ماموریت به انجمن های علمی برتر علوم انسانی و اجتماعی می باشد.
وی درخصوص نظام آماری و گزارشات عملکرد پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف بیان کرد: از اقدامات محوری در این حوزه می‌توان به گزارش اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای تحقق سیاست های کلی علم و فناوری (این گزارش با همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ۲۶۳ صفحه در سال ۱۴۰۰ منتشر شد)، مشارکت در تدوین گزارش تحقق سیاست های کلی علم و فناوری جهت ارائه به شورای نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام (این گزارش در همکاری نزدیک با دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خرداد سال ۱۴۰۰ نهایی گردید)، گزارش عملکرد پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف (۱۳۹۹) (این گزارش در مرداد سال ۱۴۰۰ بر اساس شاخص های تعریف شده منتشر گردید) و گزارش های آنلاین پژوهش، فناوری و نوآوری (۱۰ گزارش آنلاین پژوهش، فناوری و نوآوری بر اساس داده های در دسترس تهیه شده است. طراحی گرافیکی آنها در قالب داشبورد نیز پیش بینی شده است) اشاره کرد.
دکتر نقی زاده در ادامه سخنان خود به پنجره واحد خدمات پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف اشاره کرد و افزود: ایجاد اولین درگاه الکترونیکی واحد (پنجره واحد) پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف در قالب یک سامانه از جمله اقدامات محوری در این زمینه است. در این درگاه کلیه سامانه ها مشتمل بر ۳۳ سامانه پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف به صورت یکپارچه قرار گرفته اند. همچنین ۱۹ سامانه به صورت SSO به پنجره واحد متصل شده اند. این سامانه از تابستان ۱۴۰۰ شروع به فعالیت نموده است. تا تاریخ ۶ شهریور بیش از ۳۵ هزار اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه ثبت شده است. آدرس سامانه از طریق mapfalogin.msrt.ir یا mapfa.msrt.ir در دسترس می باشد.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد ۶ زیر سامانه جدید خدمات الکترونیک (شش زیر سامانه ویژه پژوهشگران پسادکترا، ارتباط با معاون و رئیس حوزه پژوهش و فناوری، علم سنجی، گزارش عملکرد، ثبت قراردادهای پژوهشی و فناوری در سال ۱۴۰۰ در راستای دولت الکترونیک ایجاد گردید) از دیگر اقدامات پنجره واحد خدمات پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف است.

رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه به مشارکت در تدوین آئین نامه ها و شیوه نامه های پژوهش و فناوری وزارت (مشارکت در تدوین آئین نامه بکارگیری پژوهشگران پسادکترا، دستیاران پژوهشی، شیوه نامه داخلی برگزاری جلسات شورای مدیران، شیوه نامه برگزاری کارگروه مشاوران)، تعداد بازدیدهای میدانی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری و جلسات شورای مدیران (مشارکت و هماهنگی بیش از ۲۵ بازدید میدانی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری سراسر کشور و برگزاری ۱۲ جلسه شورای مدیران) و عقد تفاهم نامه با سازمان ها و نهادهای مختلف (پی گیری عقد تفاهم نامه جهت توسعه فعالیت های پژوهشی و فناوری با ستادکل نیروهای مسلح، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاددانشگاهی و …) به عنوان اقدامات محوری در آئین نامه ها و سازوکارهای اجرایی پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف اشاره کرد.

لازم به ذکر است حوزه پژوهش و فناوری وظیفه برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی امور را در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم بر عهده دارد


نظر شما :