مراسم بزرگداشت روز ملی آزمایشگاه و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود

۲۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۸ کد : ۶۱۱۷۹ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۶۳
دکتر عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم از برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی آزمایشگاه و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی روز یکشنبه ۲۹فروردین ماه سال جاری در دانشگاه شیراز خبر داد.
مراسم بزرگداشت روز ملی آزمایشگاه و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود

دکتر نیسی با بیان این مقدمه که در ایران با هدف پاسداشت مقام شامخ آزمایشگر و پزشک نامدار، حکیم اسماعیل جرجانی، سی‌ام فروردین‌ماه، مصادف با زادروز او، به‌عنوان روز ملی آزمایشگاه نام‌گذاری شده است؛ از برگزاری بزرگداشت روز ملی آزمایشگاه در دانشگاه شیراز، به‌صورت مجازی خبر داد.
وی افزود: این برنامه حاصل همکاری شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا)، حوزه پژوهشی دانشگاه شیراز (با محوریت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه) و انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران است.

دکتر نیسی در ادامه گفت: این مراسم با حضور فعالان آزمایشگاهی سراسر کشور، صبح یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد و در ادامه در قالب دو نشست صبح و بعدازظهر، سخنرانی‌های اندیشمندان و شخصیت‌های بزرگ علمی کشور ارائه خواهد شد؛ در پایان این مراسم نیز از خدمات آزمایشگاه‌های پیشرو مرکزی و کارشناس برجسته‌ی آزمایشگاهی تقدیر به عمل خواهد آمد.
وی تأکید کرد: این مراسم باتوجه به وضعیت خاص کشور در پی شروع ویروس کرونا، به‌طور کامل به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

گفتنی‌ست، زین‌الدین ابوالفضائل اسماعیل حسین جرجانی، معروف به حکیم اسماعیل جرجانی (۴۲۲ شمسی)، پایه‌گذار مکتب ایرانی در طب اسلامی، پس از ابن‌سینا نخستین دانشمندی است که در آثار خود مباحث علم پزشکی را از مسیر مشاهدات آزمایشگاهی بررسی می‌کرده است.
همچنین حکیم جرجانی از اولین دانشمندانی است که کتاب بی‌نظیرش"ذخیره خوارزمشاهی" را که دایره‌المعارف بزرگ پزشکی است به زبان فارسی نوشته است. در این کتاب مهم مباحث گوناگون علم پزشکی و دارو‌های زیادی برای تسکین دردها و معالجه‌ی بیماری‌های گوناگون تشریح شده است. همچنین بخش‌های مهمی از این کتاب وزین و ارزشمند پزشکی، با هدف تشخیص بیماری ها به مشاهدات آزمایشگاهی نمونه‌های انسانی و مایعات بدن اختصاص یافته است. حکیم اسماعیل جرجانی مؤثرترین فرد در ترقی دوران تجدد طب ایرانی به شمار می‌رود و با تالیف این کتاب، علاوه‌بر خلق یک اثر برجسته پزشکی، مکتب ملی فارسی‌نویسی را نیز بنیان‌گذاری کرد و مهم‌ترین مطالب پزشکی را به‌‌طور جامع و قابل فهم نگاشته است. بسیاری از جملات و اصطلاحات حکیم جرجانی بعد‌ها در علم پزشکی کاربرد وسیعی یافته و از این‌رو از وی به‌عنوان دانشمندی یاد می‌شود که ادبیات دانش پزشکی را بنیان نهاده است.


نظر شما :