با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛

آیین تکریم و معارفه رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد

۰۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۶ کد : ۵۶۰۷۶ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۵
آئین معارفه دکتر سید سروش قاضی نوری نائینی، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و تکریم دکتر وحید احمدی، رئیس پیشین مرکز با حضور دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دکتر امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر رضا نقی‌زاده مشاور معاون پژوهش و فناوری و جمعی از معاونان، مدیران و اعضای هیئت علمی این مرکز، در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.
آیین تکریم و معارفه رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد

‌‌‌‌‌‌‌در این آئین دکتر رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر احمدی اظهار داست: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نهادی فکری در کنار وزارت علوم است و باید در فعالیت‌ها و برنامه‌ها و انجام مأموریت‌های وزارت علوم اثربخش باشد و هم افزایی ایجاد کند.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور باید آمادگی داشته باشد و مسائل و مشکلات را پیدا و برای آنان راه حل پیشنهاد کند.

دکتر رحیمی در ادامه با بیان اینکه مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم باید با هم تعامل داشته باشند، تصریح کرد: اعضای هیئت علمی مرکز باید چابک و تأثیرگذار باشند و اثرگذاری آنان محسوس باشد و باید توجه کنیم که این مرکز، مرکز مطالعات و تحقیقاتی برای پاسخ‌گویی به نیازهای وزارت علوم است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: باید از گذشته درس بگیریم و تنها به نوشتن آئین‌نامه‌ها اکتفا نکنیم بلکه بتوانیم اثربخش باشیم و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز باید اثربخشی اقداماتش را در عمل ببیند.

دکتر رحیمی به اهمیت برگزاری دوره‌های پسادکتری در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اشاره کرد و گفت: محققان توانمند باید در این مرکز پرورش پیدا کنند.

دکتر احمدی نیز در این آئین ضمن تشکر از اعضا هیأت علمی و کارکنان مرکز به ارائه گزارشی از دستاوردهای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در دوره ریاست خود پرداخت.

وی ضمن معرفی پروژه‌های انجام شده و در دست اقدام مرکز، اظهار امیدواری کرد فعالیت‌های این مرکز با حضور دکتر قاضی نوری به نحو احسنت ادامه داشته باشد و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در جایگاه اصلی خود نقش‌آفرینی کند.

در ادامه دکتر سید سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار داشت: مشابه مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در بسیاری از کشورها وجود دارد و یکی از ارکان توسعه کشورهای توسعه یافته به شمار می‌آید و امیدوارم بتوانیم مسیر درست را ادامه دهیم و علم و فناوری را در خدمت توسعه کشور قرار دهیم و برای آیندگان تاثیرگذار باشیم.

وی ادامه داد: هم‌زمان دو انتظار موازی از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور وجود دارد؛ این مرکز هم باید بتواند به مسائل امروز نظام علم و فناوری کشور پاسخ دهد و هم برای آینده برنامه‌ریزی کند و ما هر کدام از این دو مورد را از دست دهیم نمی‌توانیم مسئولیت خود را به خوبی انجام دهیم. برای محقق شدن این امر چند محور باید در اولویت باشد که مهم‌ترین آن هوشمندی سیاستی است و باید بتوانیم هوشمندی لازم برای سیاستگذاران فراهم کنیم و این امر جز با استفاده به موقع سیاست‌ها توسط سیاستگذاران محقق نخواهد شد و برنامه‌های سیاستی باید درمتن جامعه انجام شود.

دکتر قاضی نوری خاطرنشان کرد: ارزیابی سیاست‌ها محور دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد و باید از تجربه‌ها یادگیری داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه بیان کرد: در حوزه نیروی انسانی نیز باید هدف این باشد که محل رفت و آمد متخصصان این حوزه باشیم و همه متخصصان حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، مرکز تحقیقات را خانه خودشان بدانند.

دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز ضمن تشکر از زحمات دکتر احمدی، از پیشینه حضور خود در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سخن گفت و در‌خصوص فعالیت‌ها و مأموریت‌های مرکز اظهار داشت: نمونه‌های خوب جهانی همچون مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور وجود دارد و ما می‌توانیم با ارزیابی خود و مقایسه با مراکز مشابه بین المللی جایگاه اصلی این مرکز را پیدا کنیم و وظیفه ملی خود را اجرا کنیم.

وی از حسن انتخاب دکتر غلامی تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد روزهای خوبی پیش رو خواهد بود.

در پایان این مراسم از زحمات دکتر وحید احمدی با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد و حکم ریاست دکتر سید سروش قاضی نوری نائینی نیز به وی تقدیم شد.


نظر شما :