مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم مطرح کرد

آئین نامه تأسیس واحدهای پژوهشی دانشگاهی در شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی تصویب شد

۲۸ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۱ کد : ۴۶۸۴۱ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۴۹
دکتر محسن شریفی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، از تصویب آئین نامه تأسیس واحدهای پژوهشی دانشگاهی در شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی، خبر داد و گفت: از این پس اختیار ایجاد و انحلال واحدهای پژوهشی تقاضا محور در دانشگاه‌ها به آنها واگذار می شود.
آئین نامه تأسیس واحدهای پژوهشی دانشگاهی در شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی تصویب شد

وی گفت: با مصوبه شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی اختیار ایجاد واحدهای پژوهشی تقاضا محور درون دانشگاهی به دانشگاه‌ها واگذار شد و براساس آئین نامه جدید برای تأسیس واحد پژوهشی دیگر نیازی به اخذ مجوز از شورای گسترش نیست.
دکتر شریفی در ادامه تاکید کرد: در این آئین نامه به منظور انعطاف و سرعت عمل در پاسخگویی به نیازهای جامعه و صنعت و همچنین انجام ماموریت‌هایی که دانشگاه‌ها در سطح منطقه و یا ملی برعهده دارند می‌توانند واحدهای پژوهشی ایجاد کنند که این ساختارها شامل هسته یا گروه پژوهشی و همچنین پژوهشکده است.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به نقش هیأت امنا در این آیین نامه خاطرنشان کرد: بدین ترتیب دانشگاه‌ها سازوکارهای اجرایی را در ابتدا با هیأت امنا مطرح خواهند کرد و در صورت تصویب هیئت امنا این واحدهای پژوهشی ایجاد می‌شوند. بنابراین برای این موضوع ابتدا باید آئین نامه و دستورالعمل داخلی را جهت تصویب هیأت امنا داشته باشند. این واحدها تقاضا محور هستند و حسب نیازها و ضرورت‌های موجود در مناطق مختلف کشور شکل می‌گیرند و می‌توانند به فعالیت‌های پژوهشی زیر نظر دانشگاه بپردازند و نیازی به اخذ مجوز از شورای گسترش ندارند در حالی که در گذشته راه اندازی این مراکز نیازمند اخذ مجوز از شورای گسترش بود.
وی در مورد برنامه ریزی واحدهای پژوهشی گفت: واحدهای پژوهشی باید برنامه پژوهشی داشته باشند و به صورت بین رشته‌ای و بین دانشکده‌ای تشکیل شوند و هرگاه برنامه این واحدها به طور کامل انجام و به پایان رسید زمینه انجام برنامه جدید فراهم خواهد شد. همچنین بر اساس این آئین نامه در صورتی که فعالیت مراکز پژوهشی و تحقیقاتی در دانشگاه‌ها به اتمام رسید و دیگر نیازی به فعالیت جدید نبود این واحدها در دانشگاه منحل و یا تغییر مأموریت می دهند.
گفتنی است این آیین نامه در جهت توسعه فعالیت‌های پژوهشی گروهی و ایجاد فرهنگ کار تیمی، و واگذاری فعالیت‌های اجرایی به دانشگاه‌های دارای هیأت امنا تدوین شده است و هیچ تعهد مالی و تشکیلاتی جدید برای دولت تعهد ایجاد نمی‌کند.
بر اساس این آیین نامه سامانه ارزیابی و رتبه بندی واحدهای پژوهشی توسط وزارت عتف در سال ۱۳۹۸ راه اندازی می‌شود و وزارت عتف ضمن نظارت بر عملکرد آنها از واحدهای پژوهشی برتر و پیشتاز حمایت می‌کند.
.

 


( ۴ )

نظر شما :