تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری پژوهش و فناوری آستان قدس رضوی

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۳ کد : ۴۳۰۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۱۳
معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی در بازدید از پارک علم و فناوری خراسان از تاسیس صندوق پژوهش و فناوری آستان قدس رضوی در آینده نزدیک برای حمایت از شرکت‌های فناور و دانش بنیان خبر داد.
تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری پژوهش و فناوری آستان قدس رضوی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، دکتر محمد مهدی نژاد نوری، معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی در نشست مشترک با رییس و مدیران پارک علم و فناوری خراسان اظهار داشت: خوشبختانه پارک علم و فناوری خراسان امروزه به یک بلوغ نسبی رسیده و دستاوردهای آن به تدریج در کشور در حال نمایان شده است.
وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان پارک خراسان، رفع نیازهای اصلی صنایع کشور را هدف‌گذاری کرده‌اند؛ با اینحال نسبت کارهای انجام شده با ظرفیت موجود تطبیق ندارد و پارک باید سهم بیشتری در اقتصاد کشور و نیز توسعه صادرات محصولات فناور و دانش بنیان داشته باشد.
دکتر مهدی نژاد، دو عامل نوآوری و حضور در بازارهای بین المللی را به عنوان شرایط اساسی برای بقای شرکت‌های فناور و دانش بنیان مطرح کرد و خواستار حضور جدی‌تر شرکت‌های پارک در بحث صادرات شد.
ایشان ادامه داد: ما الگویی را برای توسعه علمی و همکاری‌های شبکه‌ای طراحی کرده‌ایم که که پارک علم و فناوری خراسان قطعاً در لایه اول این الگو قرار دارد.
معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی همچنین نقش‌آفرینی پارک در بحث سوغات زائر برای تولید کالاهای فرهنگی مورد نیاز زائران را بسیار حائز اهمیت دانست.
دکتر قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان هم در این نشست اظهار امیدواری کرد که پارک نقش خود به عنوان بازوی فناوری آستان قدس را به نحو احسن انجام دهد.

وی کمبود فضای استقرار و بعد مسافت را از جمله مشکلات پارک خراسان عنوان کرد و خواستار بهره‌گیری از ظرفیت‌های آستان قدس برای حل این مشکلات شد.
دکتر قنبری از عزم گسترده پارک خراسان برای توسعه طرح کواپ (تحصیل همزمان با فعالیت در صنعت) با همکاری دانشگاه‌های بزرگ کشور خبر داد و گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت آستان قدس رضوی و دانشگاه امام رضا (ع) برای توسعه این طرح حتماً استفاده کنیم.
رییس پارک علم و فناوری خراسان، یکی از نیازهای مبرم شرکت‌های دانش بنیان را استفاده از توان ارگان‌های بزرگی همچون آستان قدس رضوی برای توسعه صادرات دانست.
در این نشست همچنین گزارشی از عملکرد صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی توسط آقای عبداللهی، مدیرعامل و خانم رضوی عضو هیات مدیره این صندوق ارائه شد.
تلاش برای منطبق ساختن صندوق پژوهش و فناوری با الگوهای دینی و اسلامی، تنوع بخشی به سبد تسهیلات و تدوین برنامه چهار ساله صندوق از جمله موارد مطرح شده بود.
معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی و هیات همراه ایشان شامل دبیر کمیته برنامه‌ریزی علم و فناوری، معاون و مشاور معاونت علمی آستان قدس رضوی، رییس دفتر و نیز مدیر پژوهشی دانشگاه امام رضا (ع) پیش از این نشست از برخی از شرکت‌های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان بازدید کردند.
بازدید از شرکت سامان داروی هشتم، تولید کننده داروی فاکتور هشت انسانی نوترکیب برای درمان بیماران هموفیلی و تحت حمایت آستان قدس رضوی بخش اول این بازدیدها بود.

دکتر مهدی نژاد و هیات همراه همچنین از شرکت آهار دیار شرق بازدید کردند و با محصولات این شرکت دانش بنیان از جمله بردهای الکتریکی، سیستم های کنترل سرعت زیاد و سیستم‌های تحریک ژنراتور آشنا شدند.
معاون علمی و فناوری آستان قدس و همراهان همچنین از شرکت سامانه‌های دقیق نوین افراز، تولید کننده تجهیزات برش ابزار دقیق، شرکت کارن، تولید کننده انواع کانکتورهای الکتریکی، شرکت پیمان خطوط شرق فعال در زمینه اتوماسیون، مخابرات و اسکاداد، شرکت بهپویان امین منتظر فعال در حوزه هوشمندسازی و بهینه‌سازی مصرف انرژی و شرکت حسیب، تولیدکننده سامانه یکپارچه برنامه‌ریزی، نظارت و اجرا در سازمان‌های دولتی بازدید کردند و ظرفیت‌های این شرکت‌ها و محصولات دانش بنیان برای همکاری با آستان قدس رضوی را مورد بررسی قرار دادند.
دکتر مهدی‌نژاد و هیات همراه همچنین از نمایشگاه محصولات فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان بازدید و با محصولاتی از قبیل مبدل‌های انرژی الکتریکی از محصولات شرکت نیان الکترونیک، آثار کلاژ و قطاعی پارچه و کتاب‌ها و بازی‌های آموزشی از محصولات شرکت‌های مرکز رشد فرهنگی و زیارت پارک و نیز سیستم‌های ردیاب شرکت هوش پژوه خراسان آشنا شدند.


نظر شما :