آئین تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی برگزار شد

۲۹ مهر ۱۳۹۷ | ۰۸:۲۵ کد : ۴۲۲۱۳ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۸۷۶
آئین تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی با حضور دکتر مهدی کشمیری مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در ساختمان نوآوری و فناوری این پارک روز شنبه ۲۸ مهرماه سال جاری برگزار شد.
آئین تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان شمالی، دکتر مهدی کشمیری قائم مقام معاون پژوهش و فناوری در امور فناوری و مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آئین تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی، پشتکار از خودگذشتگی و ارتباط سازنده با دستگاه‌های اجرایی استانی و ملی به منظور جذب امکانات و حمایت از توسعه کسب و کار واحدهای فناور مستقر در پارکهای علم و فناوری را از ویژگی‌های مدیران موفق در پارکهای علم و فناوری عنوان کرد.
دکتر مهدی کشمیری، شرایط موجود وضعیت کسب و کارهای نوپا در سطح کشور را بسیار حساس دانست و خاطرنشان کرد: توسعه و ارتقا خدمات به این واحدها موجب بهبود وضعیت اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی خلاق، مبتکر و فناور در سطح کشور می‌شود.
وی همچنین تعامل و همدلی دستگاه‌های اجرایی استان خراسان شمالی در حمایت از پارک علم و فناوری این استان را موجب رونق کسب و کارهای نوپا و دانش محور در این منطقه عنوان کرد.
دکتر علی اصغر پیله ور رئیس سابق پارک علم و فناوری خراسان شمالی در این مراسم گفت: این مجموعه از سال ۱۳۹۰ با اخذ مجوز موافقت اصولی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی و به منظور ارائه خدمات با ارزش افزوده، سه مرکز رشد جامع بجنورد، اسفراین و شیروان و ۸ کانون شکوفایی خلاقیت در شهرستان‌های گرمه، آشخانه، فاروج، شیروان، بجنورد، صفی آباد و اسفراین راه اندازی شد.
دکتر پیله ور با اشاره به اینکه تا کنون بالغ بر سه هزار نفر ساعت کارگاه آموزشی برای واحدهای فناور و علاقمندان در حوزه‌های مختلف مرتبط با ماموریت پارک علم و فناوری برگزار شده افزود: این مجموعه در حال حاضر ۴۷ واحد در دوره پیش رشد، ۴۰ واحد در دوره رشد و ۱۹ شرکت در واحد مؤسسات با چهارده میلیارد و پانصد میلیون تومان فروش محصول و شش میلیون و هشتصد هزار دلار صادرات محصول دارد.
وی گفت: تا کنون دو رتبه بین المللی و ۹ رتبه ملی توسط واحدهای فناور و اعضای کانون شکوفایی خلاقیت کسب شده است.
وی در ادامه از ایجاد ۸۸۵ شغل به صورت پاره وقت و تمام وقت برای افراد نوآور و فارغ التحصیلان دانشگاهی خبر داد و خاطر نشان کرد: بیش از دو میلیارد و پانصد میلیون تومان تسهیلات به واحدهای فناور پرداخت و مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون ریال از محل قراردادهای پژوهشی پارک با سایر سازمانها به دست آمده است.
دکتر پیله ور افزود: بیش از ۳۰ رویداد در قالب فن بازار، استارتاپ، ایده شو، همایش و جشنواره با هدف ترویج فرهنگ کسب و کار دانش محور در استان و کشور به مدیریت پارک علم و فناوری خراسان شمالی، مراکز رشد و با همکاری بین دستگاهی برگزار شده است.
رئیس سابق پارک علم و فناوری خراسان شمالی همچنین گفت: تدوین و نظام ارزیابی واحدهای فناور، برنامه توسعه کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان، ارائه مشاوره‌های حقوقی، کسب و کار، مالیاتی، ثبت شرکت، بازاریابی و حضور در نمایشگاه‌ها، پروژه یابی و انعقاد قراردادهای پژوهشی و فناوری، معرفی و ثبت نام ۱۸ واحد فناور جهت بهره مندی از منابع سامانه کارا (قانون توسعه اشتغال روستایی) به مبلغ ۴۴۲,۸۶۰ میلیارد تومان و اخذ نمایندگی صندوق نوآوری و شکوفایی بخشی از اقدامات شاخص برای توسعه خدمات به واحدهای فناور بوده است.
وی به خریداری ساختمان فعلی پارک علم و فناوری در سال ۸۹ اشاره کرد و افزود: طرح‌های عمرانی تکمیل شده این مجموعه واقع در سایت اداری – دانشگاهی ارکان شهر بجنورد شامل ساختمان کارگاهی شماره یک به مساحت ۳۸۲ مترمربع با بودجه‌ای برابر چهار میلیارد و پانصد میلیون ریال، فاز اول ساختمان نوآوری و فناوری برای استقرار ۴۰ واحد فناور و شرکت دانش بنیان به مساحت ۲۸۶۶ متر مربع با اعتبار هفتاد و پنج میلیارد ریال می‌باشد و ساختمان کارگاهی شماره دو به مساحت ۵۰۰ مترمربع با اعتبار پنج میلیارد و پانصد میلیون ریال از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری در شرایط پیشرفت ۶۰ درصدی قرار دارد و فاز دوم ساختمان نوآوری و فناوری به مساحت ۳۶۸۶ مترمربع در خرداد ماه ۱۳۹۷ منعقد و هم اکنون در مرحله اجرای فونداسیون قرار است.
دکتر علی اصغر پیله ور تکمیل فضاهای عمرانی و زیرساختهای پارک، برگزاری نشست سرمایه گذاری هوشمند و فن بازار، پیگیری حوزه وقف فناوری، خوشه سازی حوزه گیاهان دارویی، تلاش برای افزایش شرکتهای دانش بنیان، توسعه و راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری در استان و تعامل بیشتر با دانشگاه‌ها به منظور فراهم کردن زمینه کسب و کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را از جمله برنامه‌های سال جاری پارک علم و فناوری خراسان شمالی عنوان کرد.
دکتر مهران گرمه ای رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش‌های دکتر پیله ور در پیشبرد امور واحدهای فناور پارک علم و فناوری، برنامه‌های خود را در قالب ارتقا کیفیت شرایط کسب و کار واحدهای فناور و شرکتها، افزایش شرکتهای دانش بنیان این استان، توسعه زیرساختها و ارتقاء کیفیت خدمات به واحدهای فناور و راه اندازی آزمایشگاه‌ها در راستای طرح شاعا ذکر کرد.
در حاشیه این مراسم مقامات کشوری و استانی از دستاوردها و محصولات واحدهای فناور مراکز رشد و پارک علم و فناوری خراسان شمالی بازدید کردند.
 


نظر شما :