به همت محققان دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفت؛

رونمایی از ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۲۹ مهر ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۱ کد : ۴۲۲۱۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۴
دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بازدید از جشنواره رسانه‌های سلامت دیجیتال، از ربات اجتماعی آرش (ربات همیار کودکان مبتلا به سرطان در محیط بیمارستان) رونمایی کرد.
رونمایی از ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر علیمقداری رئیس قطب طراحی، رباتیک و اتوماسیون دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص گفت: سالانه تعداد زیادی از کودکان به دلیل بیماری‌های مختلف در بیمارستان‌ها بستری هستند. در ایران نیز بخش قابل‌توجهی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند. از این جمعیت، سالانه حدوداً ۳۵۰۰ کودک مبتلا به سرطان در بیمارستان‌های کشور بستری هستند.
وی افزود: پژوهش‌های قبلی نشان داده است که علاقه کودکان به فنّاوریهای هوشمند و به‌ویژه ربات‌ها می‌تواند سبب کاهش استرس، اضطراب و سایر تنش‌های عصبی آنها در مدت درمان شود و میزان همکاری کودکان با پزشکان، پرستاران، و خانواده را در دوران معالجات افزایش دهد. بعلاوه، پژوهش‌های اولیه ما نشان می‌دهد که استفاده ازربات‌های اجتماعی در محیط بیمارستان برای برقراری ارتباط با کودکان به عنوان دوست و همیار، آموزش آنها در خصوص بیماری شان و فرآیند درمان، و همچنین سرگرم کردن آنان می‌تواند به روند بهبود بیماری آنها کمک کرده وسبب آرامش بیشتر بیمار و والدین گردد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: این موضوع از چالش‌های حوزه سلامت در ایران است و می‌تواند جای خالی آموزش‌های مرتبط با بیماری و فرآیند درمان را مابین بیمار و پزشک تا حدودی پٌر کند. ربات اجتماعی آرش با قابلیت تعامل چهره به چهره با بیمار، قادر به شناسایی مکان و حرکت در محیطبیمارستان کودکان است.
وی خاطرنشان کرد: در طراحی و ساخت ربات اجتماعی آرش تمامی شرایط ایمنی مورد نیاز برای تعامل با کودکان در نظر گرفته شده است. آرش می‌تواند در محیط بیمارستان (شامل سالن و اتاق کودکان) حرکت کند و با قرار گرفتن در کنار تخت بیمار با وی ارتباط و تعامل برقرار کند.
وی افزود: برای طراحی و ساخت ربات آرش در ابتدا چند طرح مفهومی بر اساس الزامات عملکردی و ویژگی‌های مربوط آماده شد و نهایتاً طرح منتخب توسط یک نظر سنجی از کودکان مبتلا به سرطان در بیمارستان‌های کودکان مفید، شهدای تجریش و محک به عنوان مفهوم برتر برای ادامه روند طراحی و ساخت به کار گرفته شده است. سپس تعامل انسان-ربات شامل بخش‌های تعامل شنیداری، تعامل دیداری و تشخیص حالات چهره و ایجاد حالات گوناگون توسط ربات بررسی و پیاده سازی شده است. در پایان به بررسی مقبولیت و اثربخشی ربات آرش در بین کودکان مبتلا به بیماری سرطان با حضور گروه درمانی طی چندین جلسه در بخش کودکان بیمارستان‌های امام خمینی، کودکان علی اصغر و محک انجام پذیرفته است.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: انجام این طرح بین رشته‌ای و گروهی نتیجه همکاری مشترک بیش از ۱۵ تن از متخصصان حوزه‌ای مکانیک، مکاترونیک، رباتیک و هوش مصنوعی، زبان‌شناس و روانشناس، طراحی صنعتی و هنر (با صرف زمان تقریبی ۷۰۰۰ نفر ساعت در طی سه سال) به سرپرستیآزمایشگاه رباتیک اجتماعی-شناختی دانشگاه صنعتی شریف و همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تهران غرب و تهران شمال است.
این طرح با پشتیبانی و حمایت مالی صندوق حمایت از پژوهشگران و فنآوران کشور انجام شده و کل بودجه اختصاصیافته به طرح توسط این نهاد (چهل میلیون تومان) صرف تهیه قطعات و هزینه‌های ساخت ربات آرش شده است. کلاعضای گروه (دانشجویان و اساتید) بدلیل ماهیت بشردوستانه طرح و البته محدودیت بودجه هزینه‌ای مطالبه و دریافت ننموده‌اند.
نتایج حاصل از طرح ربات اجتماعی آرش شامل ۶ پایان نامه کارشناسی ارشد، ۲ مقاله علمی در مجلات معتبر بین المللیدر حوزه‌های مهندسی ربات یک و مهندسی پزشکی، ۳ مقاله ارائه شده در همایش‌های ملی و بین المللی، و یک موردثبت اختراع داخلی است.


نظر شما :