در هجدهمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری

«سامانه هوشمند مدیریت مصرف آب»در غرفه دانشگاه صنعتی اصفهان رونمایی شد

۲۵ آذر ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۳۶۳۴۹ اخبار
تعداد بازدید:۶۴۹
در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازارکشور از« سامانه هوشمند مدیریت مصرف آب» وبهره برداری از شبکه آبرسانی و آبیاری که توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شده است رونمایی شد.
«سامانه هوشمند مدیریت مصرف آب»در غرفه دانشگاه صنعتی اصفهان رونمایی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی قیصری عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: طراحی سامانه مدیریت هوشمند مصرف آب و بهره برداری از شبکه آبرسانی با همکاری بخش خصوصی و با هدف افزایش بهره وری مصرف آب توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان صورت گرفته است.

دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه در این طرح مهندسی، طراحی و ساخت سخت افزارهای سامانه های مدیریتی، برنامه های نرم افزاری و مدلسازی مورد نیاز برای مدیریت وآنالیز عملکرد شبکه های آبرسانی و آبیاری تهیه و بصورت عملیاتی اجرا شده است، بیان کرد: این طرح در راستای توسعه سامانه های مدیریت هوشمند مصرف آب و بهره برداری ازشبکه آبرسانی، بعنوان یک فعالیت بین رشته ای از علوم برق، الکترونیک، مکانیک، کشاورزی، کامپیوتر و مهندسی آب در مدت چهار سال به انجام رسید.

دکتر قیصری، امکان اضافه شدن این سامانه به شبکه های آبرسانی و آبیاری موجود وافزایش ارزش افزوده به سرمایه گذاری های قبلی را از مهمترین ویژگی های این سامانه عنوان کرد و افزود: سامانه هوشمند بهره برداری از شبکه آبرسانی، قابلیت کاربرد در شبکه های آب شرب، صنعت و فضای سبز شهری را دارد.

وی کاهش مصرف انرژی، کاهش نشت از شبکه آبرسانی، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری شبکه آبرسانی، کاهش هزینه های نیروی انسانی، افزایش عمر مفید تأسیسات، مدیریت توزیع عادلانه آب شرب در شرایط کمبود آب و حذف جیره بندی در شهر و افزایش رضایت مندی مشترکین را از جمله مزیت های این سیستم عنوان کرد.

دکتر قیصری با تأکید بر ضرورت افزایش بهره وری مصرف آب در شرایط فعلی کشور، افزود: سامانه مدیریت هوشمند توزیع آب یک راه حل جامع برای نظارت و کنترل بر مصرف آب در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و فضای سبز ارائه می دهد. در این سامانه میزان آب مورد نیاز برای هر مصرف کننده مشخص شده و با استفاده از ابزارهای نظارتی و کنترلی از طریق بستر GSM و نرم افزار تحت وب قابل مدیریت است.


( ۲ )

نظر شما :