تولید چسب رزینی مقاوم در برابر ارتعاشات زلزله/آب‌گریز کردن ساختمان با فناوری نانو

۰۲ مهر ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۷ کد : ۳۴۲۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۳
سه محصول مبتنی بر فناوری نانو با کاربرد در صنعت ساختمان از سوی یکی از شرکت‌های تولیدکننده رنگ‌های صنعتی تولید و به بازار عرضه شده است و این شرکت توانست برای این ۳ محصول گواهی‌ نانومقیاس را از ستاد توسعه نانو فناوری دریافت کند.
تولید چسب رزینی مقاوم در برابر ارتعاشات زلزله/آب‌گریز کردن ساختمان با فناوری نانو

یکی از شرکت‌های تولید کننده رنگ و رزین فعالیت خود را در 3 بخش اصلی تولید رنگ‌های حفاظتی،  محصولات مهندسی و تولید رنگ‌های ساختمانی متمرکز کرده است. این شرکت با همکاری ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو فعالیت خود را در راستای شناخت و توسعه‌ فناوری نانو آغاز کرد و هم ‌اکنون 3 محصول رزینی نانویی را با نام‌های تجاری نانواکریلیک، مگااستون و نانوسیل تولید و روانه‌ بازار ‌کرده است.

مگا استون یک چسب دوجزئی بر پایه رزین‌های اصلاح‌شده‌ اپوکسی است که برای اتصال سنگ به بتن و سنگ به فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب که حاوی نانوذرات است با ایجاد پیوند مولکولی با سطوح، پیوند قوی ایجاد می‌کند که حتی در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله نیز مقاوم است.

سبک‌سازی نمای ساختمان، کاهش هزینه‌ خرید و کاهش هزینه‌ دستمزد اجرا از دیگر مزایای استفاده از این چسب نانویی است.

تمام مصالح ساختمانی در معرض تخریب‌های محیطی شامل آب، باد، شرایط جوی و حمله‌ میکروارگانیسم‌ها قرار دارند. یک ساختمان حفاظت نشده وقتی در برابر باد و بارانی با سرعت 32 کیلومتر در ساعت قرار می‌گیرد، می‌تواند در مدت 6 ساعت 10 لیتر آب به ازای هر مترمربع جذب کند. یک سازه‌ی بتنی در همین شرایط تقریباً 20 لیتر آب جذب می‌کند.

جذب آب باران صدمات متعدد و جبران‌ناپذیری را به ساختمان وارد می‌کند از این رو حفاظت از سازه‌های بتنی و سیمانی یک امر اجتناب‌ناپذیر است. نانوسیل الوان یک محصول آب‌گریز کننده بر پایه‌ ترکیبات سیلان/سیلوکسان است و می‌تواند جهت رفع صدمات ناشی از جذب آب در سازه‌ها گره‌گشا باشد.

با توجه به اینکه اندازه‌ ذرات این محصول کمتر از 100 نانومتر است، می‌تواند به لایه‌های زیرین و خلل و فرج سطح نفوذ کرده و بدون اینکه لایه‌ای بر روی سطح ایجاد کند و جلوه‌ اولیه‌ سطح را تغییر دهد،‌ خاصیت آب‌گریزی و عدم نفوذ آب به سطح را ایجاد کند.

نانولاک اکریلیک پایه آب الوان یکی دیگر از محصولات تزئینی است که قابلیت اعمال بر روی سطوح رنگ‌ شده و رنگ نشده در داخل و خارج ساختمان را دارد.

این محصول که دوستدار محیط‌ زیست است به سبب بهره‌مندی از فناوری نانو مقاومت سطح را نسبت به تابش نور خورشید و شرایط جوی به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

میزان فروش محصول مگااستون در 6 ماه دوم سال 95 حدود 19 تن و در 6 ماه نخست سال 96 به میزان تقریبی 23 تن بوده است. این محصول نسبت به محصولات مشابه خارجی موجود در بازار 15 تا 20 درصد ارزان‌تر است.

میزان فروش محصول نانوسیل در کل سال 95 حدود هزار و 780 کیلوگرم گزارش شده و این در حالی است که این شرکت در 6 ماه نخست سال 96 به میزان 1150 کیلوگرم از محصول نانوسیل را به فروش رسانده است.

میزان فروش نانولاک در مدت یک سال بیش از 5 تن بوده است. این محصولات در نمایندگی‌های فروش محصولات الوان در تهران و شهرستان‌ها عرضه می‌شوند.

محصول نانو سیل در بهمن‌ماه سال 93 و محصولات نانولاک و مگااستون در شهریورماه 95 موفق به اخذ گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه‌ توسعه فناوری نانو شده‌اند.


( ۲ )

نظر شما :