تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۹ کد : ۲۷۷۶۳ اخبار
تعداد بازدید:۷۲۸
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی،‌ از به‌روز شدن رشته‌های قدیمی دانشگاهی خبر داد.
تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار

دکتر محمد فرهادی در جریان سفر یک روزه خود به استان یزد در نشستی با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد فعالیت بیش از 2000 واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد:  از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز آموزش عالی ارتقا یافتند.

وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.

فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر داوطلبان، بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کنند، افزود: در برخی از رشته ها به دلیل عدم وجود بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری رشته‌های تحصیلی را از جمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست و تصریح کرد: در جریان این بازنگری بسیاری از رشته‌های قدیمی به روز شده و رشته هایی که فاقد بازار کار بودند تعطیل شدند.

وی گفت: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی اکنون در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی(ص) العالمیه هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، اظهار کرد: در بسیاری از پردیس هایی که به اسم بین الملل احداث شده اند، الان دانشجویان ایرانی تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.

کلید واژه ها: تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار دکتر محمد فرهادی استان یزد هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد جامعه المصطفی(ص) العالمیه پردیس بین الملل