پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد یک گونه جدید گیاهی را کشف و به جهان معرفی کردند

پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد یک گونه جدید گیاهی را کشف و به جهان معرفی کردند

۲۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۷ کد : ۲۶۴۴۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۵
رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: گونه جدیدی از گیاه زنبق توسط اعضای هیات علمی گروه گیاهشناسی این دانشگاه کشف و به دنیا معرفی شد.

احمد نظامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این گونه گیاهی از جنس زنبق متعلق به تیره زنبقیان است که برای نخستین‌ بار از کوههای هزارمسجد و الله‌اکبر در شمال خراسان رضوی توسط پژوهشگران گروه گیاهشناسی دانشگاه فردوسی جمع‌آوری و ثبت شد.
وی ادامه داد: پس از انجام مطالعات تخصصی گیاه‌شناسی بر روی نمونه‌های هرباریومی و نمونه‌های زنده این گیاه در رویشگاه‌های طبیعی، به ‌عنوان گونه جدیدی برای علم گیاه‌شناسی در دنیا معرفی شد.
عضو هیات علمی گروه کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این گونه جدید گیاهی به نام شاعر بلندآوازه ایران زمین حکیم ابوالقاسم فردوسی و به نام علمی Iris ferdowsii یا 'زنبق فردوسی' نامگذاری شد و نمونه تیپ یا سند آن هم در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می‌شود.
وی افزود: رویشگاه نمونه تیپ این گونه بر روی دامنه کوههای هزارمسجد مشرف به روستای پاژ زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
دکتر نظامی ادامه داد: مکتشف و معرفی کننده این گونه جدید گیاهی دکتر فرشید معماریانی و محمدرضا جوهرچی اعضای هیات علمی گروه گیاه‌شناسی پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد هستند.
وی گفت: گزارش این اکتشاف علمی در قالب یک مقاله تخصصی در نشریه Phytotaxa که جزو نمایه JCR قرار دارد به چاپ رسیده است.
'زنبق فردوسی' در ارتفاع 1400 تا 2750 متری استپهای کوهستانی با شیب ملایم و بستر سنگ ‌آهکی می‌روید. از نظر علم رده‌بندی گیاهی از خویشاوندان وحشی زنبقهای زینتی محسوب می‌شود.
با توجه به جمعیتهای بسیار پراکنده این گونه و تخریب زیستگاهها بر اثر چرای بی‌رویه دام، شخم‌زنی مراتع کوهستانی برای کشت دیم و عملیات جاده‌سازی این گونه زیبا و ارزشمند بر مبنای معیارهای اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت 'گونه‌ در خطر انقراض' محسوب می‌شود.
پایگاه اطلاعاتی JCR روند استنادسازی را در 10 هزار مجله و 25 میلیون مرجع استناد شده که سالانه در ISI Web of Knowledg نمایه می شوند بررسی و 7200 مجله در 171 حوزه موضوعی را در علوم و 2100 مجله در 55 حوزه موضوعی را در علوم اجتماعی پوشش می دهد. مقالات موجود در مجلات فهرست شده در JCR اکثرا مقالات پژوهشی و مروری هستند.