معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم :سیاست کمیسیون انجمن‌های علمی ، ارتقای کیفیت و افزایش نقش موثر انجمن‌هاست

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۹ کد : ۲۰۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۵
نشست روسای انجمن‌های علمی ایران با موضوع "نظریه پردازی و آزاداندیشی، فرصت‌های پیش رو و راهکارهای اجرایی" ، با حضور دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان، مشاوران و مدیران ستادی برگزار...
نشست روسای انجمن‌های علمی ایران با موضوع "نظریه پردازی و آزاداندیشی، فرصت‌های پیش رو و راهکارهای اجرایی" ، با حضور دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان، مشاوران و مدیران ستادی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه انجمن های علمی می توانند نقشی اساسی در جهت تعمیق ، تبیین و بهبود سیاست ها و برنامه ریزی علمی کشور ایفا کنند، اظهار داشت : نظام علمی، نظامی است که به  همراه نظام مدیریت علمی و پژوهشی در کنار یکدیگر حیات علمی را محقق کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به نقش و جایگاه انجمن‌ها و قطب‌های علمی که ترکیب و تشکلی از عزیزان علمی کشور هستند می توان سیاست‌های علم و فناوری کشور را محقق کرد.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: در کمیسیون انجمن‌های علمی ، سیاست ارتقای کیفیت و افزایش نقش موثر انجمن‌ها مدنظر بوده است و اعتقاد دارم که انجمن های علمی فارغ از بحث های تشریفاتی باید حضور و نقش عظیم خود را داشته باشند.
 وی افزود: بحث پایش مستمر و حل مشکلات ساختاری، نگرش نو به ساختار و برطرف کردن مشکلات اعتباری را در کمیسیون‌ها آغاز کرده ایم و باید کمک کنیم که انجمن‌ها نقشی جدی در حوزه های مختلف ایفا کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه ارزیابی و رتبه بندی و بررسی پارک های علم و فناوری را به انجمن‌های پارک ها واگذار کرده ایم گفت: پایش پارک ها را از لحاظ استاندارد ها به بخش غیردولتی سپرده ایم ، به طور مثال در سال 2015 که سال جهانی نور نامگذاری شده ، مسئولیت برگزاری برنامه های این سال به انجمن اپتیک و فوتونیک و چند انجمن دیگر واگذار شده است.
وی درخصوص بررسی نشریات و ارزیابی هایی که در وزارت علوم انجام می شود ، گفت: همواره تأکید کرده ام که از حضور انجمن های علمی به صورت جدی در این ارزیابی ها و برنامه ریزی ها استفاده شود و در کمیسیون های شورای عالی عتف نیز هم در قالب نمایندگان حقوقی از انجمن ها استفاده می کنیم و هم به صورت غیر رسمی در نظریه پردازی ها، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری علمی از آنان استفاده می شود.
دکتر احمدی اظهار داشت: اعتقاد دارم با کمک شما عزیزان بتوانیم همفکری و هماهنگی در تصمیم سازی، ارزیابی، پایش ها و نقش آفرینی در سیاست های جدید وزارت علوم و سوق دادن نظام علمی به نقش آفرینی در اقتصاد داشته باشیم.
وی در خاتمه اظهار داشت: آماده پذیرش نظرات شما در تدوین برنامه ششم توسعه، تغییرات آیین نامه ارتقا و آیین نامه مقابله با تقلب هستیم تا در نهایت انجام کار را به انجمن هایی که آمادگی دارند بسپاریم.