مرکز مبادلات فناوری ایران و قزاقستان درپارک علم و فناوری خراسان رضوی افتتاح شد

۲۴ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۰:۲۹ کد : ۱۹۷۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۱
با حضور دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ایران و سان سری وزیرصنایع و جمعی ازمدیران دولتی قزاقستان و روسای پارک های علم و فناوری ایران و قزاقستان ، مرکز مبادلات فناوری ا...
با حضور دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ایران و سان سری وزیرصنایع و جمعی ازمدیران دولتی قزاقستان و روسای پارک های علم و فناوری ایران و قزاقستان ، مرکز مبادلات فناوری ایران و قزاقستان افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم در سخنانی به اهمیت صلح و دوستی بین کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت: افتتاح این مرکز میتواند فرصت های بزرگی را برای مبادله علم و فناوری و پیشبرد پروژه های گوناگون بین دو کشور ایجاد کند. هرچند دو کشور از همان ابتدای استقلال قزاقستان تعامل اقتصادی خود را آغاز کرده اند اما برگزاری نمایشگاه معرفی کالای جمهوری اسلامی ایران دراین شهر درسال 1992 نقطه آغازی برای شروع فعالیت های اقتصادی و فناوری دو کشور بوده است.
وی افزود : کشور قزاقستان دربین کشورهایcis رتبه خوبی را در ترانزیت کالا از خاک جمهوری اسلامی ایران دارد ودربین کشور های آسیای مرکزی بالاترین رشد اقتصادی را داشته و توسعه صنعتی و عمرانی عین کشور فرصت های متعددی را پیش روی شرکت های فناور ایرانی قرار می دهد،  لذا یکی از رویکردهای آزاد لینک وزارت علوم تحقیقات و فناوری کمک به حضور شرکت ها و فعالان اقتصادی ایران درقزاقستان و تکثیر صدور فناوری های ایرانی به ویژه ازسوی بخش خصوصی به این کشور است.
دکتر احمدی گفت : درچهار چوب فعالیت های فناوری جمهوری اسلامی ایران فعالیت هایی که پارک علم و فناوری خراسان به عنوان نماینده ایران با پارک علم و فناوری آلماتی قزاقستان انجام داده است، منتج به انتقاد تفاهم نامه همکاری بسیار ارزشمندی شده که باتوجه به پتانسیل و امکانات دو طرف می توان چشم انداز مطلوبی را جهت توسعه پایدار و ایجاد همکاری های بین المللی ترسیم کرد .
دکتراحمدی با اشاره به اهمیت بازاریابی و فروش خدمات فنی و تخصصی گفت: وزارت علوم به منظور توسعه فناوری های نوین، از استقرار شرکت های دانش بنیان درپارک های علم و فناوری دو کشور حمایت کرده و همچنین درخصوص ایجاد پارک های علم و فناوری مشترک اعلام آمادگی می کند.
درادامه این مراسم معاون وزیر صنایع و فناوری های نو قزاقستان ضمن تبریک درخصوص مذاکرات هسته ای، رابطه بین دو کشور را به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی، مذهبی و منطقه ای بسیار دوستانه خواند و از افتتاح این مرکز مشترک بین دو کشور ابراز خرسندی کرده و آن را عاملی جهت رشد علمی و فناوری دو طرف دانست.
معاون وزیرصنایع و فناوری های نو قزاقستان ضمن قدردانی از هیئت ایرانی برای این اقدام ارزشمند، گفت: مسائل مهم و ارزشمندی را می توان با این همکاری مشترک برای هر دو کشور از جمله اقتصاد، فناوری و پیشبرد علم ارتقا داد.
وی افزود: قزاقستان درسیاست خارجی خود خواستار روابط و همکاری با دیگر کشور ها ازجمله جمهوری اسلامی ایران است چرا که ایران را کشوری موفق در زمینه علم و فناوری پزشکی و دیگر زمینه ها می دانند.
سان سری ادامه داد: ما می خواهیم درآینده نزدیک جزو 30 کشور پیشرفته جهان باشیم و معتقدیم که همکاری و دوستی با جمهوری اسلامی ایران می تواند یکی از برنامه های مهم ما برای رسیدن به این جشم انداز باشد.
وی افزود: با وجود شرکت های فناور در پارک های علم و فناوری ایران به ویژه پارک علم و فناوری خراسان و وجود چنین موسساتی در پارک آلماتی می توان پروژه های نوآوری و فناوری زیادی را بین ایران و قزاقستان به مرحله اجرا رساند.
معاون وزیرصنایع و فناوری های نو قزاقستان همچنین در ادامه گفت: از برنامه های معاینات یک پالایشگاه جدید توسط متخصصین ایرانی دریکی از شهرهای قزاقستان است چرا که اعتقاد داریم برخی از بهترین مهندسان جهان درایران به سر می برند.
دکترعلم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان به عنوان متولی افتتاح عین مرکز مشترک با اشاره به حدیثی از حضرت رسول (ص) گفت: همان گونه که دیپلماسی سیاسی براساس مذاکره می تواند باعث افزایش صلح و توسعه‌ دنیا شود، دیپلماسی و همکاری های علمی و فناوری هم میان کشورها به ویژه ملت ها و دولت هایی که اشتراکات فرهنگی، سیاسی،ا قتصادی و علمی دارند می تواند موجب رشد و شکوفایی علمی، فناوری و صنعتی دربین افراد دو کشور شود.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان درادامه گفت: با توجه به این امر ما اولین گام خود را دراین خصوص با کشور قزاقستان آغاز کردیم و امروز با افتتاح این مرکز گام های عملی این حرکت ارزشمند را با حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت علوم و وزارت خارجه و همچنین پارک آلماتی قزاقستان برداشته ایم.
دکترعلم الهدایی به موضوعات تفاهم نامه در 9 بند اشاره کرد و از جمله مهمترین آنها را همکاری های علمی فناوری، تبادل فناوری، برگزاری جشنواره ها و پنل های علمی و تخصصی بین دو کشور برشمرد و این موارد را عاملی موثر درخصوص عرضه بهتر دانش و فناوری ایران به دیگر مجامع برشمرد.
درادامه دکترنورلان رئیس منطقه آزاد فناوری و رییس پارک آلماتی قزاقستان ازافتتاح این مرکز مشترک و همکاری با ایرانگردی حوزه علم و فناوری ابراز خرسندی کرد و گفت: ایران از زمان قدیم یک کشور کلیدی بوده است که علم و دانش بسیاری داشته به ویژه در زمینه ریاضی، پزشکی و فناوری جزو یکی از کشورهای پیشرفته به حساب می آید که درعلیرغم وجود تحریم ها دراین چند سال توانسته است مشکلات بسیاری را پشت سرگذاشته وبه موفقیت های زیادی دست پیدا کند.
وی افزود: همکاران ما درتکنو پارک آلماتی با همکاری مدیران و کارشناسان فعال و متخصص پارک علم و فناوری خراسان توانستند فعالیت های خوبی را آغاز کنند و ما اکنون که هیئت ایرانی برای این امر مهم به قزاقستان آمده و زمینه را برای همکاری های بیشتر در حوزه علم و فناوری فراهم آورده است.