هیچ کاهشی در رشد انتشار مقالات علمی نداریم

۱۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۵ کد : ۱۶۲۰۹ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۷
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: برخلاف برخی گزارشات که منبع استناد آنها معلوم نیست از سال 2012 تاکنون هیچ کاهشی درانتشار مقالات و ارجاع دیگران به مقالات دانشمندان ایرانی نداشته‌ایم.به گزارش گروه د...
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: برخلاف برخی گزارشات که منبع استناد آنها معلوم نیست از سال 2012 تاکنون هیچ کاهشی درانتشار مقالات و ارجاع دیگران به مقالات دانشمندان ایرانی نداشته‌ایم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درمراسم افتتاحیه چهل و هفتمین همایش سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری که امروز در دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری‌های پیشرفته کرمان برگزار شد با تاکید بر ضرورت بازنگری و مرور نقاط قوت و ضعف برنامه‌های حوزه پژوهش و فناوری کشور گفت: معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم برای ایجاد تحول دراین زمینه ، 16 برنامه راهبردی را تدوین کرده است.
وی در ادامه انسجام سیاستگذاری، برنامه ریزی و امور اجرایی در حوزه علم، فناوری و نوآوری را اولین برنامه راهبردی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ذکر کرد و از مراحل نهایی تدوین و تصویب نگاشت نهادی نظام علم، فناوری و نوآوری با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
احمدی در بخش دیگری از سخنان خود از هدفمند سازی مأموریت مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری براساس رویکرد پژوهش، فناوری مبتنی بر نوآوری به عنوان دیگر برنامه تدوین شده نام برد و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان، ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی (TTO) و راه اندازی و تأسیس مراکز نوآوری را از جمله برنامه‌های در دست اقدام در این زمینه ذکر کرد.
 دبیر شورای عالی عتف گفت: توسعه زیرساخت‌های  پژوهشی، فناوری و نوآوری برنامه راهبردی دیگری است که در آن باید به ارتقای نشریات علمی، انجمن‌های علمی و موسسات پژوهشی دست پیدا کنیم که ارتقای  وضعیت کیفی نشریات علمی در سطح مجلات معتبر جهانی، تدوین اولویت‌های صدور مجوز تاسیس موسسات پژوهشی در وزارت علوم و دستگاه‌های اجرایی و تدوین برنامه راهبردی و ساماندهی موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم براساس ماموریت گرایی از جمله اقدامات در این راستا است.
وی اظهار داشت: 80درصد پایان نامه‌هایی که هم اکنون در دانشگاه‌ها به سر انجام می‌رسد غیر کاربردی بوده و در راستای نیازهای کشور نیستند و ما برنامه ریزی کرده‌ایم در قدم اول 20درصد این پایان نامه‌ها به صورت کاربردی نگاشته شوند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اعلام اینکه حدود 50درصد جمعیت دانشگاهی کشور در بخش علوم انسانی هستند گفت: شورای تحول پژوهش علوم انسانی در معاونت پژوهش و فناوری ایجاد شده است و علاوه بر صدور مجوز 19 نشریه علمی در گروه علوم انسانی، برنامه راهبردی ایجاد مراکز پژوهشی علوم انسانی نیز تدوین و تاکنون 6مرکز ایجاد شده است.
وی در ادامه گفت: اولویت‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی در شورای عتف تصویب و ابلاغ شده و برای 33طرح کلان ملی نیز از میان دستگاه‌های اجرایی حمایت مالی جلب شده است زیرا این طرح‌ها قبلا به دلیل نبود بودجه و اعتبار با مشکل مواجه شده بودند.
احمدی توسعه کسب و کار دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی را برنامه راهبردی وزارت علوم دانست که برای اجرایی شدن آن ، مشارکت در اجرای کامل قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، انتقال کارگروه ارزیابی شرکت‌ها به شورای عالی عتف، توسعه دفاتر انتقال فناوری در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری و تأمین و پرداخت بخشی از هزینه ثبت اختراعات در دست انجام است.
وی افزود: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و مشارکت هدفمند دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها برنامه راهبردی دیگری است که در راستای اجرای آن، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا شد  و 100نفرنیز برای دوره پسادکترا و 50 نفر برای فرصت مطالعاتی معرفی شدند.