معاونان پژوهشی دانشگاه هاو مراکز پژوهشی بر تنظیم برنامه های آموزش عالی کشور در راستای دانشگاه ها و پژوهشگاه های نسل سوم ،کارآفرین و توسعه گرا تاکید کردند

۰۹ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۹ کد : ۱۴۷۴۹ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۷
چهل و هفتمین اجلاس سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه ها، روسای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری  و موسسات آموزش عالی کشوربا صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، د...
معاونان پژوهشی دانشگاه هاو مراکز پژوهشی بر تنظیم برنامه های آموزش عالی کشور در راستای دانشگاه ها و پژوهشگاه های نسل سوم ،کارآفرین و توسعه گرا تاکید کردند
چهل و هفتمین اجلاس سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه ها، روسای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری  و موسسات آموزش عالی کشوربا صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن بیانیه پایانی این اجلاس آمده است:
در سالی که به نام "دولت و ملت، همدلی و همزبانی" نامگذاری شده است؛ چهل و هفتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، رؤسای پژوهشگاه ها، مؤسسات و مراکز آموش عالی و پارک های علم و فناوری کشور در دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته کرمان، با حضور دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرکل شورای عالی عتف و مدیران و معاونان حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه ها و رؤسای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور برگزار شد.
در این اجلاس ضمن ارائه سخنرانی های کلیدی به مقوله توسعه کشور از منظر پژوهش، فناوری و تجاری سازی دستاوردهای پژوهش و فناوری در توسعه علمی و اقتصادی کشور پرداخته شد و شرکت کنندگان در این اجلاس، ضمن تأکید بر بندهای ذیل، اهتمام مسئولان را بر اجرا و پیگیری جدی آن خواستار شدند.
1- با توجه به ابلاغ سند علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری ضروری است دانشگاه ها، پژوهشگاه ها ،مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری برنامه های راهبردی خود را بر اساس آن سند تنظیم و اجرا کنند و در ضمن جهت سرعت بخشیدن به اجرای سند فوق از قوای سه گانه کشور تقاضا داریم مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری را در این راه مقدس مورد حمایت جدی خودشان قرار دهند.
2- با توجه به تغییر و تحولات جهانی که در زمینه علم و فناوری در دنیا رخ داده است، از همه مسئولان دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری درخواست می شود برنامه های خود را بر اساس ساختارهای نوین جهانی و منطبق با شرایط ملی در راستای دانشگاه ها و پژوهشگاه های نسل سوم (کارآفرین و توسعه¬گرا) برنامه ریزی کنند.
3- با توجه به گسترش مراکز دانشگاهی و پژوهش و فناوری و نیاز محققان به تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی ضروری است دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری نسبت به اشتراک گذاری توان علمی، فنی و آزمایشگاهی خود بر اساس شیوه نامه مورد تفاهم اقدام کرده و همچنین نسبت به ورود اطلاعات و تقویت شبکه آزمایشگاه های علمی ایران که مورد تأکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد گام های موثری بردارند تا امکان استفاده از امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کشور بر اساس چارچوب های تعیین شده برای همه محققان کشور فراهم شود.
4- با توجه به فرسودگی و مستهلک شدن تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کشور ضروری است نسبت به تأمین اعتبار مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری اقدام عاجل و فوری به عمل آید.
5- با توجه به نقش کلیدی آئین نامه ارتقا در جهت دهی پژوهش و فناوری های کشور، لازم است بازنگری آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی با رویکرد توسعه مرز دانش، فناوری و رفع نیازهای کشور در اولویت قرار گیرد.
6- با توجه به اهمیت هفته ملی پژوهش و فناوری که مسئولیت آن بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  می باشد، ضروری است تمام دانشگاه ها، مراکز پژوهش و فناوری در هفته مذکور شرکت فعال داشته و در ارائه دستاوردهای پژوهش و فناوری که حاصل تلاش دانشمندان فرهیخته مراکز فوق می باشند تلاش جدی کنند.
7- با توجه به تفاهم نامه فی مابین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضروری است دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری برنامه های اجرایی خود، در جهت فرصت های مطالعاتی استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را تهیه و به معاونت پژوهش و فناوری وزارت متبوع اعلام دارند.
8- از مسئولان قوای سه گانه تقاضا داریم از برنامه های موازی سایر دستگاه ها که موجب تضعیف حریم دانشگاه و مراکز پژوهشی و فناوری می شود جلوگیری کنند.
9- با توجه به اینکه حوزه علوم انسانی بخش قابل توجهی از رشته های دانشگاهی و دانشجویی دانشگاه-ها و مراکز پژوهشی را تشکیل می دهد، بازسازی زیرساخت های پژوهشی آنها بر اساس برنامه های راهبردی آن مراکز از نظر مالی، نرم افزاری و سخت افزاری ضروری است.
10- پیشنهاد می شود شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در طرح های کلان ملی از توانایی های تمامی مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استفاده کند.
11- با توجه به اهمیت جایگاه، قانون شرکت های دانش بنیان، از تمامی دستگاه های ذیربط درخواست می شود نسبت به اجرایی کردن قانون فوق اقدام جدی به عمل آورند و شرکت های فوق از  نظر نرم افزاری، سخت افزاری و مالی مورد حمایت قرار گیرند.
12- با توجه به ضرورت ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی دوره های تحصیلات تکمیلی در جهت نیازهای پژوهش و فناوری کشور، لازم است مدیریت و برنامه ریزی رسائل و پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی پس از طی کردن دوره آموزشی به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ها منتقل شود.
13- به منظور عملیاتی کردن ارتباط بین دانشگاه ها، مراکز پژوهش و فناوری با جامعه و صنعت لازم است شورای ارتباط دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی در هر استان با حضور در دانشگاه‌های مادر و به ریاست استانداران تشکیل شود.
14- ضروری است دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری در جهت جذب یک درصد سهم اعتبارات پژوهش و فناوری در دستگاه‌های اجرایی تلاش جدی به عمل آورده و مراحل پیشرفت کار را به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارش کنند.