فناوری ایرانی به کمک بحران آب کشور آمد

۳۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۷ کد : ۱۳۱۶۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۸
محققان کشور موفق به طراحی سیستم تولید آب بهداشتی در یک سیستم منفرد از فاضلاب شدند. به گزارش خبرگزاری مهر، در سال‌های اخیر بحران کم آبی در کشور تبدیل به مسئله‌ای جدی شده است به گونه‌ای که در رسانه...
محققان کشور موفق به طراحی سیستم تولید آب بهداشتی در یک سیستم منفرد از فاضلاب شدند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، در سال‌های اخیر بحران کم آبی در کشور تبدیل به مسئله‌ای جدی شده است به گونه‌ای که در رسانه‌ها و صحبت‌های مسئولان بسیار توصیه به صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. همانطور که می‌دانیم ایران جزء کشورهای خشک جهان بوده که دارای بارش‌های نامنظمی است البته مدتی است که ایران در دوره ترسالی قرار گرفته و بارش‌ها باعث خوشحالی مردم می شود ولی هیچ کدام از اینها به معنی دور شدن از بحران نیست.
 
از این رو، محققان کشور در دانشگاه رازی کرمانشاه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به تولید آب قابل شرب از فاضلاب در یک راکتور منفرد بیولوژیکی تقویت شده با التراسوند و نانو فیلتراسیون شدند.
 
علی اکبر زینتی‌زاده، مجری این پروژه اظهار کرد: این پروژه با هدف تولید آب بهداشتی در یک سیستم منفرد تعریف شد، مد نظر ما بود تا این سیستم تمام شرایط لازم برای تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی را دارا باشد به همین جهت از یک نوآوری در طراحی راکتور بهره بردیم و آن استفاده از امواج التراسوند بود.
 
زینتی‌زاده با بیان اینکه بی شک تصفیه فاضلاب با شدت بالا در حجم کم و با انرژی پایین و راندمان بالا یکی از اهداف مطالعات و تحقیقات حاضر در این عرصه است ادامه داد: جهت حذف مواد مغذی از فاضلاب با روش‌های متعارف سه بیوراکتور مجزا مورد نیاز است که مستلزم صرف هزینه اولیه بالا جهت ساخت و راهبری سیستم‌ها است اما در این طرح، حذف همزمان کربن و مواد مغذی (نیتروژن و فسفر) در یک بیوراکتور منفرد انجام می‌شود.
 
به گفته وی، با تنطیم شرایط هوادهی و کاربرد امواج فراصوت، فرایندهای مورد نیاز در یک بیوراکتور انجام شد.
 
زینتی زاده عنوان کرد: با توجه به اثرات مثبت امواج فراصوت با فرکانس بالا (۱.۷ مگاهرتز) بر ته نشینی لجن بدون تاثیر مخرب بر فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم و از طرفی رژیم خوراک دهی پیوسته و خروجی منقطع، این سیستم را بی نیاز از تانک ته نشینی می کند؛ در حالی که در سیستم های متعارف حجم بسیار زیادی برای تانک های ته نشینی می بایست در نظر گرفت.
 
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه رازی، همچنین در این سیستم به دلیل بالا بردن شدت واکنش با به کارگیری امواج مافوق صوت و رژیم هیدرولیکی ویژه، زمان ماند مورد نیاز کمتر می‌شود که با کمتر شدن زمان ماند، ضمن کوچکتر شدن حجم بیوراکتور، میزان انرژی مصرفی جهت هوادهی سیستم هم کاهش پیدا می‌کند.
 
زینتی زاده با بیان اینکه همچنین استفاده از غشاء در خروجی این بیوراکتور مزایایی از قبیل کاهش گرفتگی، افزایش عمر غشا و کاهش مصرف انرژی دارد، گفت: در این طرح سعی شده است که با تلفیق این بیوراکتور با ست آپ غشایی، فاضلاب لبنی را تا حد استاندارد آب بهداشتی تصفیه کرد.
 
وی درباره کاربردهای این سیستم بیان کرد: پکیج بیوراکتور منفرد یکپارچه منفرد بی هوازی، هوازی، انوکسیک با جریان رو به بالا تقویت شده با اولتراسوند و نانوفیلتراسیون را می توان جهت تولید آب بهداشتی از فاضلاب رستوران ها، هتل ها، ادارات و اجتماعات کوچک باصرف کمترین انرژی و سرمایه بکار برد. همچنین حاصل این مطالعه، چاپ دو مقاله علمی در مجلات ISI در سطح Q۱و ثبت اختراع در اداره مالکیت فکری است.
 
زینتی زاده درباره تجاری سازی این سیستم ابراز کرد: ساخت یک پکیج نیمه پایلوت از این بیوراکتور جهت استفاده مجدد از فاضلاب بهداشتی با حمایت مالی شرکت آب و فاضلاب شهر یا استان کرمانشاه در حال انجام است.