رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی از تصویب طرح های ملی حوزه پژوهش های قرآنی خبر داد

۰۳ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۶ کد : ۱۱۵۱۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۸۳
چهارمین جلسه کارگروه توسعه پژوهش قرآنی به ریاست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی در چهارمین ج...
چهارمین جلسه کارگروه توسعه پژوهش قرآنی به ریاست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی در چهارمین جلسه این کارگروه از تصویب طرح های ملی حوزه پژوهش های قرآنی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی با اشاره به بررسی برنامه های پژوهشی ارائه شده از سوی دستگاه ها و نهادهای کشور در راستای جذب اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی سال 93 گفت: بسیاری از برنامه های واصله به دبیرخانه مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور مربوط به هزینه های جاری دستگاه هاست و طرح های ملی در آنها کمتر به چشم می خورد،در حالی که برنامه های متداول دستگاه ها باید از محل بودجه جاری آنها تأمین اعتبار شود.
وی افزود : مطابق دستورالعمل ابلاغی نحوه هزینه کرد اعتبارات اجرای منشور در سال 93 تمرکز برنامه های ارائه شده می بایست بر اجرای طرح های ملی و بین المللی باشد.
دکتر احمدی در ادامه با اشاره به تکراری بودن بسیاری از فعالیت های پژوهشی قرآنی در کشور افزود: یکی از مشکلات اساسی تحقیق و پژوهش در کشور ما تفرق آنهاست که منجر به اتلاف سرمایه و نامناسب بودن خروجی ها می شود، لذا کارگروه توسعه پژوهش قرآنی باید با تعریف و تصویب طرح های ملی با مشارکت دستگاه های عضو از توان علمی و اجرایی آنها به صورت حداکثری بهره برداری کند.
عضو کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور مأموریت فرابخشی و فرادستگاهی کمیسیون در ساماندهی و اصلاح نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور را دلیل در اولویت قرار گرفتن طرح های ملی دانست و اظهار داشت: مدیریت دانش قرآنی کشور، توسعه مطالعات نظام سازی قرآنی، توسعه مطالعات فرهنگ سازی و مدیریت امور قرآنی کشور، گفتمان سازی ادبیات توسعه فرهنگ قرآنی در نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور 4 محور کلان طرح های ملی است که با تبدیل به پروژه های کوچک زمینه مشارکت دستگاه های عضو کمیسیون و کارگروه ها را فراهم خواهد آورد.
وی تصریح کرد: سایر پژوهشگران یا مراکز پژوهشی نیز می توانند در صورتی که واجد توانایی لازم باشند در اجرای این طرح های ملی سهیم باشند و به همین منظور کمیته ای متشکل از نمایندگان حوزه علمیه، شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزارت علوم و صاحب نظران تخصصی مسئولیت تعریف زیرپروژه ها و نحوه عملیاتی ساختن آنها را بر عهده خواهد داشت.
دبیرکل شورای عالی عتف با بیان اینکه این شورا نیز از اجرای طرح های ملی در نظام پژوهش قرآنی کشور حمایت خواهد کرد و ظرفیت های خود را در این راستا  به کار خواهد گرفت  از اختصاص 70% اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی به طرح های ملی خبر داد و  افزود : 30%  اعتبارات باقیمانده تحت عنوان مشارکت در پژوهش های قرآنی دستگاه ها  هزینه خواهد شد و دستگاه ها می توانند طرح های خود را از محل اعتبارات جاری به کمک این اعتبارات اجرایی سازند.
دکتر احمدی گفت: ابلاغ مرحله ای اعتبارات، نظارت دقیق بر نحوه هزینه کرد آن و سنجش دقیق خروجی ها از دیگر مصوبات کارگروه است که در تخصیص بودجه لحاظ خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد: موفقیت در تعریف طرح های ملی کارگروه توسعه پژوهش های قرآنی و نحوه اجرای آن  بتواند سبب قرارگرفتن این روش به عنوان الگویی موفق و مجرب برای دیگر کارگروه ها و سایر قسمت های نظام پژوهش کشور به ویژه علوم انسانی شود.